Skip to content

⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐ ⭐ İkinci Ürüne 30₺ İndirim ⭐

Termos Dünyası silindir kutularından kukla tiyatro sahnesi yapabilirsiniz! - Termos Dünyası

Termos Dünyası silindir kutularından kukla tiyatro sahnesi yapabilirsiniz!

Kukla tiyatrosu, çocukların hayal gücünü geliştirmek, sosyalleşmek ve özgüvenlerini arttırmak için harika bir aktivitedir. Ancak, bir kukla tiyatrosu satın almak isterseniz bulmak zor olabilir veya fiyatı gereğinden fazla pahalı olabilir. Evde kartondan kukla tiyatro sahnesi yapımı için birçok farklı malzemeye ihtiyacınız olabilir fakat daha önce bizden alışveriş yapmış müşterilerimizin bu konuda endişelenmesine gerek yok. Neyse ki, Termos Dünyası silindir kutuları ile bir kukla tiyatrosu yapmak çok daha kolay. 

Kukla Tiyatro Sahnesi Yapımı 

Kukla tiyatrosu hem çocukların hem de yetişkinlerin keyifli vakit geçirmesi için harika bir seçenektir. Evde kolayca yapabileceğiniz bir kukla tiyatro sahnesi ile kendi tiyatro oyunlarınızı da sergileyebilirsiniz. Peki ya Termos Dünyası silindir kutularından kukla tiyatro sahnesi yapabileceğiniz hiç aklınıza gelmiş miydi? Bu yazıda, size karton kutu ve diğer malzemeler kullanarak evde kendi kukla tiyatrosu sahnenizi nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Kukla tiyatrosu sahnenizi yapmak için, ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit. Bir karton kutu, termos dünyası silinir kutuları, karton kağıt, sulu boya, pastel boya, makaslar, yapışkanlar ve el yapımı kuklalar için gerekli malzemeler yeterli olacaktır. Bu malzemeleri kullanarak, kendi benzersiz ve özelleştirilmiş kukla tiyatrosu sahnenizi oluşturabilirsiniz.

DIY Karton Kukla Tiyatrosu Nasıl Yapılır

DIY Karton Kukla Tiyatrosu yapımı için gerekli malzemeleri sizin için aşağıda listeledik. Karton kukla tiyatrosu nasıl yapılır sorusuna geçmecen önce malzemeler göz atalım.

Bu malzemelerle kukla tiyatrosu yapmak oldukça eğlenceli ve yaratıcı bir etkinlik olabilir. Ayrıca, kutu yapımında Termos Dünyası'nın özel silindir kutularının kullanımı çok daha pratik bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Bu kutuların kullanımı, yapım aşamanızı hızlandıracağı gibi oldukça kalın yapıda olduklarından dolayı uzun süre zarar görmeden saklayabilmenizi sağlar. 

silindir karton kutu tiyatro sahnesi yapımı DIY Kendin yap

Karton kukla tiyatrosu malzeme listesi

  • Karton
  • Suluboya
  • Pastel boya
  • Guaj boya
  • İşaretleyici bir kalem veya diğer çizim araçları
  • Sıcak silikon tabanca
  • Uzun çubuklar (kuklayı hareket ettirmek için kullanılır)
  • Yapıştırıcı
  • Çubuk

1- Sahne çerçevesinin hazırlanışı

Kukla tiyatromuzun sahnesi için geri dönüştürülmüş bir kek kutusunun alt kısmından kullanabilirsiniz. Eğer yoksa benzer bir karton kutu veya herhangi bir şey tercih edebilirsiniz. Kartonun ortasını kesmek için bir makas veya maket bıçağı kullanabilirsiniz.

karton kukla sahnesinin dikdörtgen kalıbı

2- Sahnenin dış hatlarını tamamlıyoruz

Ağaç görünümü vermek istediğimiz silindir kutuları boyuyoruz. Ön tarafını kaplayan yapraklı çalıyı oluşturmak için yeşil bir kağıt şeridi kesin ve bir parça kek kutusu artığından dekoratif bir çatı çizgisi yapın. Kalan parçalardan sahnenin üstündeki parçayı kesin ve istediğiniz gibi boyayın.

Elbette bu unsurları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Söylediklerimizin tamamen fikir vermek amaçlı olduğunu unutmayın ve talimatlarımızın yaratıcılığınızı baltalamasına izin vermeyin :) Belki de çocuğunuza sormalısınız, küçük sanatçılar için kendi çevrelerini yeniden oluşturma veya farklı bir sanatsal tarz veya ortam deneme fikirleri bazen biz yetişkinlerden çok daha yenilikçi olabiliyor.

karton tiyatro sahnesi yapımı 2

3- Yaprakları yaparak ağaç yapımını tamamlayın

Kendi ağaç tepesi yapraklarınızı kesmek için benzer şekilde dokulu kağıtlar kullanabilirsiniz. Eğer yoksa herhangi bir kağıttan parçalar keserek boyayabilirsiniz.

Renkli kağıtlarımızın üzerine yağlı pastel boyaları sürerek güzel dokular ve katmanlı renk kombinasyonları oluşturabilirsiniz. Pasteli nasıl kullandığımızı değiştirerek farklı etkiler yaratabiliriz. Yoğun bir şekilde pasteli kağıdın yüzeyini belirginleştiren kaba, tanımlı çizgiler ve derin renkler elde etmek için sıkı bir şekilde bastırın. Yağlı pastelin yan tarafını kağıda nazikçe sürterek daha yumuşak işaretler bırakabilirsiniz.

Farklı renkler üzerinde denenmiş örnekleri aşağıya bıraktık. Umuyoruz ki bu size fikir vermek için yeterli olacaktır.

3

4- Yaprakları çizin

Renkli kağıtların üzerine kalın hatlarla yaprakların çizgilerini çizerek yaprakları oluşturun. Büyük, kalın hatlar için pastel boya kullanmak en pratik yöntem gibi görünüyor. Çizimi tamamladıktan sonra yaprakları kesin.

renkli kağıt üzerine pastel boya ile yaprak çizimi

5- Sahnede gözükecek ağaçları tamamlıyoruz!

Oluşturduğunuz yaprakları, silindir kutuların üzerlerine yapıştırarak ağacın yapımını tamamlayacağız. Yaprakları silindir kutunun üzerine yapıştırmak için bir yapıştırıcı kullanmalısınız. Çift taraflı bant alternatif çözüm olabilir fakat sağlıklı ve uzun ömürlü olmayacağını söyleyebiliriz.

silindir kutu ağaç

 

6- Hazırladığınız ağaçları sahneye yapıştırın

Tiyatromuzun tüm parçalarını birleştirme zamanı geldi! Çalılarınızı, çatı çizginizi ve ağaçlarınızı sahnenin yanlarına yapıştırmak için sıcak tutkal tabancası kullanabilirsiniz. 

silindir kutu karton sahne yapımı

7- Kuklaları oluşturmaya başlayın

Kendi kuklalarınızı çizmek için boya, mürekkep, işaretleyiciler, pastel boya, renkli kalemler veya tercih ettiğiniz herhangi bir boya malzemesini kullanabilirsiniz! Çok karmaşık gibi gözükse de parçalar halinde oluşturmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. 

Kuklanızın arkasına çubuklar yapıştırarak hareket ettirmek için hazır hale getirin. Bu işlem için sıcak silikon tabancası kullanabilirsiniz. Hareketli parçalar için birden fazla noktaya silikon kullanmanız daha sağlamlaştırabilir. 

8- Artık son dokunuşları yapmanın zamanı!

Gösterinizin bir izleyiciye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız görseldeki gibi baykuş ile sahne çerçevesini süsleyebilirsiniz :) Baykuş bizce çok iyi bir şeçim olsa da bu noktada özgürsünüz. Baykuş veya tercih edeceğiniz konuk izleyicinin çiziminde öncelikle siyah ile hatları belirlemek, renklendirmeyi sona bırakmak işinizi kolaylaştıracaktır. 

sahne dekoru baykuş

Küçük sahnemiz artık kapalı gişe oyunlar için hazır! Siz de sevdiğiniz hikayeleri canlandırmak için bu sıralamaya bağlı kalarak istediğiniz hikayeleri, seçtiğiniz illüstrasyonları kullanarak kendinize özgü kukla ve oyun fikirleriyle geliştirebilirsiniz. 

Artık sahne zamanı, şov başlasın!

Bu yazıda, evde kolayca yapabileceğiniz, bir o kadar da eğlenceli bir kukla tiyatro sahnesi yapımının inceliklerini kaleme aldık. Her adımda farklı teknikler deneyerek yaratıcılığınızı keşfetmenin keyfini çıkarın. Kendi kukla tasarımlarınızı yaparken, hayal gücünüzü kullanın ve bu projenin size sunduğu fırsatları tam olarak değerlendirin. Unutmayın, yalnızca evdeki malzemeleri kullanarak bile, el sanatları ve sanatın her türlüsü için sonsuz olanaklarınız var.

Bu tip içeriklerimizin devamı elbette gelecek. Eğer blog yazılarımızı takip ederseniz sonraki yazılarımızda da yaratıcılığınızı kullanarak eğlenceli el sanatları projeleri yapmak için fikirler ve çeşitli ipuçları bulacaksınız. Görüşmek üzere!

 

İlgili İçerikler

Kurumsal Hediyeler için Termos Önerileri
Kurumsal Hediyeler için Termos Önerileri

Kurumsal hediye olarak tercih edilebilecek en iyi termos modelleri  Firmaların kurumsal hediyeler için en çok tercih ettikleri ürünlerin başında termos...

Stanley The Artisan Serisi İnceleme
Stanley The Artisan Serisi İnceleme

Stanley The Artisan Serisi Ürün İncelemeleri Stanley yeni The Artisan serisi retro çizgileri ile adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor. Stanley Milestones...

Stanley Adventure To-Go Yemek Termosu incelemesi - Termos Dünyası
Stanley Adventure To-Go Yemek Termosu incelemesi

The Adventure To-Go Food Jar, modern tasarımıyla ve dayanıklı performansıyla öne çıkıyor. İzolasyonlu ve sızdırmaz olan bu yeni ürünler, çantanızın...

Stanley 0.53 Yemek Termosları Arasındaki Farklar - Termos Dünyası
Stanley 0.53 Yemek Termosları Arasındaki Farklar

Stanley markasının güvenilirliği ve kalitesiyle öne çıkan iki özel modeli, Stanley Adventure 0.53 Paslanmaz Çelik Vakumlu Yemek Termosu ve Stanley...

Sepetim

Sepetinde ürün yok