Skip to content

⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐ ⭐ İkinci Ürüne 50₺ İndirim ⭐

Yeni Başlayanlar İçin Araba Kampı Rehberi: Nelere Dikkat Edilmeli? - Termos Dünyası

Yeni Başlayanlar İçin Araba Kampı Rehberi: Nelere Dikkat Edilmeli?

Hafta içinin sıkıcı ve yorucu koşuşturmasını hafta sonu yapacağınız bir kampla unutmaya mı karar verdiniz? Ancak kamp çadırında da aradığınız konforu bulamayanlardan mısınız? O zaman sizlere yepyeni bir kamp fikri sunuyoruz. Araba ile kamp yapmak! Bu yazımızda araba kampı yapmak isteyen kişiler için bir rehber oluşturduk. 

Karavan çoğu zaman için güzel bir seçim gibi gelebilir ama araba kampının pratikliği çoğu zaman çok daha cezbedicidir. Eğer doğru araca sahipseniz siz de arabanızı dilediğiniz bir doğal yere çekip araba kampı yapabilirsiniz. Ancak tabi ki her araç ile kamp yapmak o kadar kolay olmaz. Araç gideceğiniz bölgenin özelliklerine uygun olmalı ve yeterli genişlikte olmalıdır. Bu sebeple geziye çıkmadan önce rotanız ile ilgili tüm teorik bilgilere sahip olmalısınız.

Örneğin Karadeniz’de bir dağlık bölgeye veya yaylaya çıkacaksanız, zorlu yolu tırmanmak için 4*4 aracın şart olduğunu da unutmamanız gerekir. Araba ile kamp yapmaya karar verdiyseniz okumaya devam edin. Yol sizi nereye götürürse arabayı çekin ve bu harika deneyimi yaşayın, o halde şimdi ipuçlarına bakma zamanı.

Arabanın Bakımları ve Kontrolleri Yapılmalı

Aracın kamp süresince teknik bir arıza çıkartıp keyfinizi bozmaması için tüm teknik bakımlarını yaptırıp yola çıkın. Kamp süresince araba içerisinde uyuyacağınız için bagaj ve arka koltuk kısmını boşaltın ve uykuya elverişli bir hale getirin.

Eğer eşyalarınızı koymak için yeterli alanı bulamıyorsanız bu halde bir port bagaj satın alabilirsiniz. Aracın yedek lastiklerinden emin olun. İlk yardım çantasını da unutmayın. Belki ıssız bir bölgeyi tercih edeceksiniz bu sebeple yanınızda tıbbi ekipman bulundurmayı ihmal etmeyin.

Araba İçi Ekipmanlar

Arabanın içinde kalacağınız için doğru uyku ekipmanlarını götürmelisiniz. Unutmayın araba ile kamp yapmayı daha yüksek konfor sağlamak için tercih ediyorsunuz. Uyku kalitenizi düşürmeyecek

  • Yatak
  • Yorgan
  • Yastık

Seçimleri yapmalısınız. Ek olarak battaniye ve ısıtıcılı uyku tulumları götürmelisiniz. Araba içerisinde uyurken motor çalışmayacağı için içerisi soğuktan etkilenecektir.
Arabanın içerisi küçük bir alan olduğu için gece boyu oksijen seviyesi yeterli gelmez. Bu sebeple camları hafif aralık bırakarak uyumalısınız. Bu sayede araç içerisinde hava sirkülasyonu sağlanmış olacağından uyku kaliteniz düşmemiş olacaktır.

Kalabalık bir kamp alanında konaklamayı tercih edecekseniz arabanın camlarına perde görevi görecek şeyler asabilirsiniz. Bu sayede hem güneş ışığını kesmiş hem de dışarıdan izlenmesini engellemiş olursunuz.

Önemli Nokta Hijyen

Kamp yapmanın en temel konularından biri bulunduğunuz yerde temizlik ve hijyeni sağlamaktır. Doğal bölgelerde bulunacağınız için suya ve duşa erişiminiz hemen hemen mümkün olmayacaktır.

Yola çıkmadan önce dezenfektan, ıslak mendil, su gibi temizlik ihtiyaçlarınızı düşünüp listeleyin ve arabanın bir köşesine iliştirin.

Kamp Malzemeleri Götürülmeli

Araba ile ilk defa kamp yapacaksanız her türlü ihtimali düşünün ve çadırınızı götürmeyi ihmal etmeyin. Arabadan beklediğiniz konforu alamadığınızda çadırınız size alıştığınız kamp deneyimini yaşatacaktır.

Kamp masası ve kamp sandalyelerinin ise arabaya ilk konulacak eşyalar arasında olduğunu söylemeye gerek bile yok. Keyfine düşkün kampçıların en sevdiği aktivite kamp sandalyesinde oturmak ve dilediği kadar keyif yapmaktır. İster ateşin başında ister denizin kıyısında...

  • Uyku tulumu
  • Battaniye
  • Sıcak su torbası
  • Termos
  • Mat

Diğer unutulmaması gereken malzemeler arasında.
Kamp boyunca yiyecek ve içeceklerinizin sıcaklığını muhafaza etmesi için doğru termos markalarını tercih etmelisiniz.

Gibi termos markaları kampçıların en çok tercih ettiği markalar arasındadır.

Elektronik Araç-Gereçler

Arabayı çekeceğiniz yerde şarj ihtiyacınızı karşılayacak ekipmanlar bulunmayabilir. Bu sebeple powerbank gibi ek şarj cihazları unutulmamalıdır. Mümkünse araç seyir halinde iken telefonlar sürekli şarj edilmelidir.

Gece aydınlatması için el fenerleri işinizi görecektir. El feneri tercih etmezseniz kamp lambası da götürebilirsiniz. Ancak her halükârda geceleri bir aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır.

Yiyecek-İçecek

Kampa giderken önceden düşünülmesi gereken en önemli konu yiyecek ve içeceklerdir. Çünkü taşıması zor olmayan ve tercihen fazla yük etmeyen ancak yüksek enerji sağlayan besinler tercih edilmelidir. Özellikle ara öğünler için badem, kaju, fındık, ceviz gibi kuru yemişler bu ihtiyacı rahatlıkla karşılar.

TÜM STANLEY YEMEK TERMOSU MODELLERİNİ İNCELE

Eğer aracınızda depo edecek yeterli alan varsa istediğiniz atıştırmalığı kamp için yanınızda götürebilirsiniz. Bizce en eğlenceli kamp atıştırmalığı gece ateşinde eritilen Marshmallow’dur. Ana yemekler için de mangal ekipmanlarınızı götürürseniz konaklayacağınız eşsiz bir doğal ortamda midenizi sevindirebilirsiniz.

Soğuk kalması gereken gıda malzemeleri içinse mini bir buzdolabı arabanın içinde her zaman iş görebilir.

Her Şey Hazırsa Yolculuk Başlasın

Araba kampınız için gerekli tüm hazırlıkları yaptıysanız artık yola çıkma zamanı geldi. Kampı nereye kuracağınız tamamen keyfinize kalmış. Dilerseniz önceden bir konaklama mekânı veya mekanları belirleyebilirsiniz. Birkaç mekânı arka arkaya gezmek ve kamp yapmak için uygun bir rota oluşturabilirsiniz. Dilerseniz de motoru çalıştırdıktan sonra yol sizi nereye götürürse peşinden gidip uygun bir ortamda durup kampınızı kurabilirsiniz.

Araba kampı yaparken de normal çadır kampında yapabileceğiniz tüm aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Fark yalnızca uyuyacağınız yerin değişmesidir.

Unutmayın! Yol açık, yola çık. 😊

Kamp odaklı diğer içeriklerimizin de ilgini çekebileceğini düşündük ve ilgili konu başlıklarını aşağıda senin için bir arada topladık. Okumak istediğin konu başlığının üzerine tıklayarak içeriğe erişebilirsin. Görüşmek üzere.

İlgili İçerikler

Termosların Farklı Kullanım Alanları
Termosların Farklı Kullanım Alanları

Termoslar genellikle sıcak içecekleri sıcak tutmak, soğuk içecekleri ise soğuk tutmak için kullanılan metal kaplar olarak bilinir. Ancak, termosun kullanım...

Seyahat İçin En Uygun Termos Modelleri
Seyahat İçin En Uygun Termos Modelleri

Seyahatler sırasında ideal bir termos bulmak hem konfor hem de pratiklik açısından büyük önem taşır. İster uzun bir yolculuk yapın...

Öğrencilere Özel Termos Kullanımının Ekonomik Avantajları - Termos Dünyası
Öğrencilere Özel Termos Kullanımının Ekonomik Avantajları

Öğrencilere Özel Termos Kullanımının Ekonomik Avantajları Üniversite yılları birçok öğrenci için hem eğitim hem de kişisel gelişim açısından oldukça önemli...

Kurumsal Hediyeler için Termos Önerileri - Termos Dünyası
Kurumsal Hediyeler için Termos Önerileri

Kurumsal hediye olarak tercih edilebilecek en iyi termos modelleri  Firmaların kurumsal hediyeler için en çok tercih ettikleri ürünlerin başında termos...

Sepetim

Sepetinde ürün yok