Skip to content

⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐ ⭐ İkinci Ürüne 30₺ İndirim ⭐

Kamp İçin Gerekli Malzemeler - Temel Kamp Malzemeleri - Termos Dünyası

Kamp İçin Gerekli Malzemeler - Temel Kamp Malzemeleri

Kamp yapmak, mental olarak kendimizi en iyi hissetmemizi sağlayan aktivitelerden biridir. Bazı kişiler için ise bir hobi ya da bir yaşam tarzı... Bu yazımızda kamp yaparken gerekli malzemeler konusunu ele alacağız. Eğer kampa gitmeden önce neye ihtiyacınız olduğu konusunda bir araştırma yapıyorsanız, sizin için hazırladığımız bu liste çok işinize yarayacak. Temel kamp malzemeleri nelerdir? Kamp yaparken yanınızda neler olmalı?

Yakın zamanda bir kamp gezisi planladıysanız ya da kamp konusunda tecrübeliyseniz, muhtemelen bu anlatacaklarımız size çok tanıdık gelecek. Kamp yaparken günlük alışkanlıklarımızdan ve arkadaşlık ilişkilerimizden bir nebze soyutlanmış bir zaman dilimine geçiş yaparız. Doğayla iç içe geçen vakitte hayatta kalma becerileriniz ön plana çıkar.

photo of assorted cameras and bags

Yemek pişirmek, yürüyüş yapmak, uyumak, öğün planlamaları, hava koşullarına uyum sağlamak, doğayı keşfetmek gibi aktiviteler için minimum düzeyde olsa dahi bir hazırlık yapmak gerekir. Nerede olursak olalım temel ihtiyaçlarımızı karşılamak, sadece dinlenmek için çıktığınız bu yolculuğun bir eziyete dönüşmemesi için bazı ekipmanları toplamanız gerekiyor.

Kamp yaparken gerekli malzemeler konusunda seçim yaparken çok dikkatli olmalısınız. Hafif olmalı, sırt çantanıza sığmalı, dayanıklı olmalı ve kolay taşınabilir yapıda seçimler yapmalısınız. Özetle kampta ne yapacağınızı merak ediyorsanız, kamp yaparken gerekli malzemeler konusunda bir plana sahip olmak, kampta neler yapacağınız konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacak.

white and brown heart shaped ornament

Kamp için gerekli malzemeler

1- Sırt Çantası

Kamp için yanınıza alacağınız sırt çantası hafif, suya dayanıklı bir yapıda olmalıdır. Bu yolculukta eşyalarınızı taşıyacağınız çantanın hem işlevsellik hem de dayanıklılık konusunda gereklilikleri yerine getirmelidir. Bu yüzden sırt çantası, kamp yaparken gerekli malzemeler listesinde ilk sırada yer alıyor.

Sırt çantaları farklı boylarda üretilmektedir. Seyahatiniz için doğru boyuttaki sırt çantasını seçmek, eşyalarınızı kolay bir şekilde taşımanız konusunda size yardımcı olacaktır.

2- Doğa Yürüyüşleri İçin Küçük Çanta

Kamp için yerinize sonra gün içinde yapacağınız yürüyüşler için yanınıza ufak bir çanta almadığınıza pişman olabilirsiniz. Günlük kullanım için seçeceğiniz çantanın çok büyük olmasına gerek yok. Birkaç atıştırmalık, ilkyardım çantası ve harita gibi temel ihtiyaçların bulunduğu küçük bir çanta çok işinize yarayacak.

3- Çadır

Eğer hamak kampı yapmak istemiyor ya da uyku tulumunda yıldızları izleyerek bir gece geçirmeyi planlamıyorsanız, en temel ihtiyaçlardan biri çadırdır. Kampınızın en iyi şekilde geçmesini istiyorsanız sağlam ve kaliteli bir çadıra ihtiyacınız var.

Çadırda kaç kişi kalacağınız, hava şartları gibi detaylar çadır seçiminizi şekillendiren konu başlıklarıdır. Eğer ilk defa çadır kuracaksanız kamp yerine varmadan önce evde birkaç deneme yapmanızı öneriyoruz.

bonfire on green grass field near blue tent and green pine trees during daytime

4- Uyku Tulumu ve Yastık

Sabah ayazını siz bir de kamp sabahı görün... En sıcak havalarda bile sabah soğuktan titreyerek uyanabilirsiniz. Bu yüzden kamp yapacağınız hava koşullarına uygun bir uyku tulumuna sahip olmalısınız. Huzurlu geçen günlerin boyun ağrısı ile sonlanmaması için yanınızda yastık almayı ihmal etmeyin.

5- Kamera

Kamp yapmanın en güzel yanlarından biri, keşfedilmemiş ya da inanılmaz güzellikteki manzaranın tadını çıkarmak değil mi? Kamp için gerekli malzemeler yazımızdaki en temel kamp malzemesi olmasa da iyi bir kamera, gelecekte geçmişe dair gülümseyerek göz atacağınız anıları biriktirmenin en pratik yoludur. Cep telefonu ya da geleneksel kameralar gayet iş görür. Dayanıklılık, geniş kullanım alanı gibi detaylara indiğimizde GoPro ile karşılaşıyoruz.

black iphone 5 c beside white usb cable

6- Taşınabilir Şarj Cihazı (Powerbank)

Kamera ve harita kullanımı, telefon şarjınızın kısa süre içinde bitmesine sebep olabilir. Ya da bilgisayarınızı yanınıza aldığınız, kafa dinleyerek çalışmayı planladığınız bir kamp yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu ve bu tip senaryolarda iyi bir taşınabilir şarj cihazına ihtiyacınız olacaktır.

Kamp yaparken "dünyayla bağlantıyı kesmek" ve telefonu geride bırakma fikri kulağa harika gelse de acil durumlar için telefona ihtiyaç duyabilirsiniz. Aramaların sizi rahatsız etmemesi için telefonunuzu uyku moduna alabilirsiniz. Acil durumlar için yanınızda bir iletişim aracı olmasından asla zarar gelmez.

7- Su

Kamp yapmayı planladığınız yerde su kaynağı var mı? Varsa bu kaynağı içme suyu olarak kullanabilir misiniz? Kamp yapmadan önce, bulunduğunuz yerdeki su kaynakları hakkında bilgi edinmeye çalışın. Eğer yapamıyorsanız, işinizi garantiye alın ve suyunuzu yanınızda götürün. Evet biraz ağırlık yapacaktır ancak susuz kalmaktan daha kötü olamaz öyle değil mi?

black and silver knife on brown wooden surface

8- Yüksek Kaliteli Hayatta Kalma Bıçağı

"Rambo bıçağı" adıyla hafızalara kazınmış kaliteli bıçaklardan birine sahip olarak, kamp yaparken çoğu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. İp kesmeniz gerektiğinde ya da kendinize yemek hazırlarken bir şeyler kesmeye ihtiyaç duyduğunuzda kaliteli bir bıçak ile pratik olarak işinizi görebilirsiniz. Cep bıçakları günlük işler için iyi olsa da her ihtiyacınızı karşılayamazlar. Bu sebeple iyi bir bıçağa yatırım yapmak, uzun vadede yapacağınız mantıklı yatırımlar arasında yer alıyor.

9- İlkyardım Çantası

Her şeyden uzaklaşmak için çıktığınız bu yolda yavaş yavaş kendini göstermeye başlayan bir baş ağrısı bile son derece can sıkıcı olabilir. Bu nedenle yanınızda acil durumlar için bir tıbbi malzeme çantası bulundurmak, kamp için gerekli malzemeler listesinin başlarına yazılması gereken maddelerden biri olduğu anlamına gelir. Hazır olarak satılan çantaları almak istemiyorsanız, kendi ilkyardım çantanızı da oluşturabilirsiniz.

10- Yağmur Geçirmez Giysiler

Yağmurlu havalar için yanınıza alacağınız ağır patlolar zor taşınacağı için kamp gezinizde rahatsız edici olabilir. Bu sebeple hafif, yağmur geçirmez, nefes alabilen yağmurluklar tercih etmelisiniz. Önlem almadığınız bir senaryoda deliler gibi ıslandığınız bir gün belki sizin hoşunuza gidebilir fakat bu her zaman o kadar da eğlenceli olmuyor...

11- Sinek Kovucu Sprey

Kamp ortamının en sinir bozucu haşereleri olan sivri sineklerden korunmanın çok kolay bir yolu var: Sinek kovucu sprey! Kamp için gerekli malzemeler listenizin olmazsa olmazları arasında bir adet sinek kovucu spreye yer vermeyi sakın unutmayın.

two person sitting on camping chairs while watching mountain

12- Kamp Sandalyesi

Yerde oturmak bir süreliğine çok sorun olmasa da uzun süreli bakıldığında o kadar da eğlenceli değil. Özellikle sırt ağrısı çekmek istemiyor ve kampın keyfini çıkarmak istiyorsanız iyi bir kamp sandalyesine yatırım yapabilirsiniz.

13- Hamak

Hamak, gün içinde kestirmek ve ruhunuzu doyurmak için yanınızda taşıyabileceğiniz pratik eşyalardan biridir. Eğer kamp konusunda deneyimliyseniz çadır yerine hamak kampını da deneyebilirsiniz. Amatör bir kampçıysanız ilk başlarda hamak kampı ile başlamanızı önermiyoruz. Gerçek bir savaşçı olduğunuzu düşünüyor olsanız bile boş verin, gücünüzü başka alanlara saklayın.

14- Mayo

Özelikle yaz ve bahar aylarında yapılan kamplarda deniz, göl ya da küçük su birikintilerine kendimizi bırakmak, kampın en unutulmaz anlarından biri olur. Bu unutulmaz anılara kamp geziniz içinde yer vermek istiyorsanız yanınıza mayo almayı ihmal etmeyin. En kötü şort olarak giyersiniz. Kolay kuruduğu için temizlik açısından da kolaylık sağlar.

15- Havlu

Eğer havaların yavaş yavaş soğumaya başladığı bir dönemde kampa çıkıyorsanız, yüzdükten sonra üşütmenizi istemeyiz. Olası hastalıklarla karşılaşmamak için yanınızda bulunduracağınız bir havlu, kurulanmanız için en temel malzemelerden biridir. Eğer yüksek yastık seviyorsanız, havlunuzu yastığınızı yükseltmek için de kullanabilirsiniz. Kamp için gerekli malzemeler listesini hazırlarken işlevsellik bakımından birden fazla ihtiyaca çözüm olan materyaller seçmeye özen gösterin.

16- Yemek Termosu

Yemeğinizin sıcaklığını uzun süre korumak için sahip olacağınız bir yemek termosu, kamp alanındaki yemek keyfinizi katlamaya yeter. Yemek termosu modelleri sadece yemeğin sıcaklığını korumakla kalmıyor, aynı zamanda bakteri oluşumunun da önüne geçiyor.

Farklı boyutlarda üretilen yemek termosu modelleri arasından ihtiyacınızı karşılayacak boyuttaki ürünü satın alarak uzun vadeli bir yatırım yapabilirsiniz. Yemek termosu modelleri sızdırmaz kapak yapısıyla taşıma anında da büyük kolaylık sağlıyor.

17- Kahve ve Çay Termosu

Sıcak içeceğinizin sıcaklığını uzun süre koruyacak bir termos, kamp ateşi başında geçirececeğiniz saatlerin kalitesini bir üst noktaya taşıyor. Kahve ya da çay keyfinizi her yudumda aynı şekilde yaşamak istiyorsanız, Stanley termos ve Thermos termos modellerine göz atmanızı öneririz. Elbette sadece sıcak içeceklerde değil, soğuk içeceklerde de bu durum değişmiyor.

Biranızı her daim soğuk tüketmek istiyorsanız adres yine değişmiyor. Dış etkenlere karşı dayanıklı olarak üretilen kahve termosları modellerine göz atmak için ilgili sekmeyi kullanabilirsiniz. Bildiğiniz üzere termos uzmanlık alanımız. Bu konuda tüm merak ettiklerinizi bize sormaktan çekinmeyin.

18- Kamp Bardağı

Kamp bardağı, içeceğinizi tüketmenin dışında kahve demlemek için de kullanılabilir, kolay taşınan pratik bir üründür. Termos kadar performanslı olmasa da içeceğinizin sıcaklığını bir süreliğine korumak için özel olarak tasarlanan kamp bardağı, anlık tüketimde oldukça tatmin edici sonuçlar doğuruyor. Kullanımı, taşıması ve temizliği çok kolay olan kamp bardağı dayanıklı dış yüzeyi sayesinde kamp ortamında kullanmak için çok uygundur.

19- Su Şişesi

Uzun yürüyüşler ile harcadığınız enerji ve kaybettiğiniz suyu geri kazanmanın en keyifli yolu yanınızda bir su şişesi taşımaktır.

Termos özellikli su şişeleri ile suyu istediğiniz sıcaklıkta koruyabilir, yanınızda rahatça taşıyabilirsiniz. Farklı boyutlarda üretilen su şişelerine ihtiyaçlarınız doğrultusunda sahip olabilirsiniz.

20- Gazete

Çıranın yetersiz olduğu noktada gazete devreye giriyor. Gazete, nemli çıraları yakarken ihtiyaç duyacağınız en temel kamp malzemeleri sınıfına girmektedir. En azından bizim için. Ateş yakarken daha az efor sarfetmek istiyorsanız yanınıza biraz gazete almayı ihmal etmeyin. (Tüyo: Çantanızı hazırlarken gazeteyi sağa sola sıkıştırmak yerine zemine yatay bir şekilde koyarsanız, alandan tasarruf etmiş olursunuz.)

21- Şişme Yatak

Huzurlu gecelerin işkenceye dönüşmemesi için bir şişme yatağa yatırım yapın. Ayaklı ya da elektrikli pompa ile kolayca şişirilebilen yatak, vahşi doğanın içinde aradığınız konforu büyük ölçüde karşılayacak. Olası delinmelere karşı yatağı ilk aldığınızda içinden çıkan tamir kiti parçalarını da yanınıza almayı unutmayın. Ek olarak soğuk zeminlerde sabah kalktığınızda yatağın havasını bir nebze de olsa inmiş olarak bulabilirsiniz. Panik yapmayın ve biraz daha şişirin. Birkaç kullanımdan sonra hava kaçağından olup olmadığını kendiliğinden anlayacaksınız.

23- Çok İşlevli Çakı

Gün içinde aklınıza bile gelmeyecek birçok detay için yanınızda bulundurduğunuz çok işlevli çakı ile çözüm üretebilirsiniz. Küçük bıçak, açacak, makas, cımbız hatta kürdana kadar birçok özelliği bünyesinde barındıran çok işlevli çakılar, kamplarda yanımızdan ayırmadığımız diğer bir detay olarak göze çarpıyor.

24- Çöp Torbası

Çöplerinizi sağa sola dağılmadan tek bir alanda toplamak, hem çevre kirliliğini önler hem de olası dağınıklığı önler. Ayrıca yağmur yağarsa, bir kaç delik açarak yağmurluk olarak da kullanabilirsiniz.

25- Güneş ve Dudak Kremi

Yaz aylarında yapılan kampların en yaygın sorunlarından biri yanık problemidir. Amatör kampçılar bu detayı genellikle atlıyorlar ve sonuç pek hoş olmuyor. Geleceği görün ve keyfinizin yarıda kalmasına izin vermeyin. Özetle yanınıza güneş kremi almayı unutmayın.

Gün içinde yapmayı planladığınız yürüyüşlerde güneşten korkmadan plan yapmak ve cildinizin zarar görmemesi için güneş kremi kullanın. Güneş siz farkında olmadan cildinizi yakabilir. Kamp sonrası ya da ilerleyen kamp günlerinde güneş yanıklarıyla uğraşmak istemezsiniz öyle değil mi?

Ek olarak ister inanın ister inanmayın, dudak kremi güneş kremi kadar önemlidir… Çatlamış, kuru dudaklar inanılmaz derecede acı verici olabilir. Ek olarak gün içinde bol su içmeyi ihmal etmeyin.

26- Diş Fırçası ve Macunu

Temizlik hissinin verdiği huzur ve rahatlık asla küçümsenemez. Keyifli geçen bir günün ardından dişinizi fırçalayın ve bebekler gibi uyuyun. Kimse gün içinde yediği lezzetli yemeklerin sabah uyandığında ağzında bıraktığı çamur gibi bir tat ile uyanmak istemez. Hele bir de sigara kullanıyorsanız...

27- Sabun

Hem kendi temizliğiniz hem de ufak tefek bulaşıkları yıkamak için yanınıza alacağınız bir sabun çok işinize yarayacak. Çantanızda sabunun yanına ıslak mendil koymak için yer açmanızı öneriyoruz. Sabun ve ıslak mendil kombosuyla temizlikten ödün vermeyin.

28- Tuvalet Kağıdı

Bunun neden gerekli olduğunu açıklamamıza gerek var mı?

29- Kamp Alanı Feneri ve Kafa Lambası

Akşam saatlerinde karanlık bastığında bir kamp ateşiniz yoksa bir fener çok işinizi görecektir. Bunun dışında çadır içinde vakit geçirmek istediğiniz sağınızı solunuzu görmeniz için telefonun flaşından çok daha kullanışlı bir çözüme ihtiyaç duyarsınız.

Buna ek olarak yanınızda götüreceğiniz bir kafa lambası ile nereye bakarsanız bakın görebiliyor olmanın ayrıcalığını hiç de hafife almayın. Gece saatlerinde çıra toplamaya çıktığınızda ya da kitap okumaya çalıştığınızda kafa lambasının sağladığı imkanlar gerçekten büyük pratiklik sağlıyor.

30- Taşınabilir Soğutucu Dolap

Eğer arabanız varsa, yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi soğuk tutmanın en pratik yolu şüphesiz taşınabilir soğutucu dolaptır. Stanley Taşınabilir Soğuk Çanta, yaklaşık olarak 40 adet 330 ml. kutu içecek saklayabiliyor. Eğer bir arabanız varsa kendiniz için en uygun boyutlu çantayı bulun ve yola koyulun. Eğer bisiklet, motosiklet ve otostop ile yola çıkmış biriyseniz dolap taşımaktansa bu yolculuğa hiç çıkmamak daha mantıklı. 

Bonus: Odun

Kamp ateşi yoksa kamp yarım kalmış sayılır. Yemek pişirmek, çay veya kahve demlemek için bir ateş kaynağına ihtiyaç vardır. Bunun dışında ayaklarınızı uzatarak dolunayı izlerken arkada sadece ateşin çıtırtılarını dinlemekten mahrum kalmak istemezsiniz diye düşünüyoruz. Bu sebeple odun, kamp için gerekli malzemeler listesinde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Odunu taşıması bir tuvalet kağıdı ya da kafa lambası kadar kolay olmadığı için muhtemelen yanınızda götürmeyeceksiniz. Eğer aracınız varsa durum farklı olabilir ancak sadece bir sırt çantasıyla çıktığınız yolda yanınızda odun taşımak pek de mümkün olmayacaktır. Bu sebeple gittiğiniz yeri araştırma şansınız varsa önceden araştırmanız size fikir verecektir. Ateş yakma konusunda kendinize güvenmiyorsanız ufak bir tüp satın alarak yiyeceklerinizi hazırlayabilirsiniz. 

İlgili İçerikler

Kurumsal Hediyeler için Termos Önerileri
Kurumsal Hediyeler için Termos Önerileri

Kurumsal hediye olarak tercih edilebilecek en iyi termos modelleri  Firmaların kurumsal hediyeler için en çok tercih ettikleri ürünlerin başında termos...

Stanley The Artisan Serisi İnceleme
Stanley The Artisan Serisi İnceleme

Stanley The Artisan Serisi Ürün İncelemeleri Stanley yeni The Artisan serisi retro çizgileri ile adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor. Stanley Milestones...

Stanley Adventure To-Go Yemek Termosu incelemesi - Termos Dünyası
Stanley Adventure To-Go Yemek Termosu incelemesi

The Adventure To-Go Food Jar, modern tasarımıyla ve dayanıklı performansıyla öne çıkıyor. İzolasyonlu ve sızdırmaz olan bu yeni ürünler, çantanızın...

Stanley 0.53 Yemek Termosları Arasındaki Farklar - Termos Dünyası
Stanley 0.53 Yemek Termosları Arasındaki Farklar

Stanley markasının güvenilirliği ve kalitesiyle öne çıkan iki özel modeli, Stanley Adventure 0.53 Paslanmaz Çelik Vakumlu Yemek Termosu ve Stanley...

Sepetim

Sepetinde ürün yok