website Skip to content

⭐ Black Friday İndirmleri Başladı ⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐

Arabanızda her zaman bulundurmanız gereken 22 şey - Termos Dünyası

Arabanızda her zaman bulundurmanız gereken 22 şey

Seyahat etmek hayatın günlük rutininden çıkmak için en iyi kaçış yollarından bir tanesi. Bazen planlamadan yol nereye götürürse oraya gitmek bile psikolojik olarak insana iyi gelir. Planlı geziler, seyahatler ise her zaman heyecan verici. Üstelik kalabalık arkadaş gruplarıyla yapılan bir plansa çok beklemeden günler ve saatler sayılmaya başlar. Termos Dünyası ekibi olarak arabanızda bulundurmanız gereken bazı eşyaları sizler için listeledik. Umuyoruz, bu yazımız içinde uzun zamandır arabanız için temin etmek istediğiniz eşyalardan bazılarını bulabilirsiniz. 

Bu gezi bir yaz tatili olabilir, hafta sonu dağ köylerine yapılacak küçük kaçamaklar olabilir, birkaç kişilik mini gruplarla organize edilmiş bir kamp aktivitesi de olabilir. Gideceğiniz yer neresi olursa olsun bu yazıda listelediğimiz ekipmanlar her zaman araç içinde ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar olacak.

Peki yola çıkmaya karar verdiğiniz anda aracınızın da tam teşekkülle hazır olduğunu düşünüyor musunuz? Size yol boyunca eşlik edecek ve konforlu bir yolculuğun kapılarını aralayacak aracınızda yeterli ve gerekli ekipmanı bulunduruyor musunuz? Önceden planlanmış geziler için aracı hazırlayacak vakti bulabilirsiniz ancak ya aniden marşa basıp rotayı bir yerlere çevirirseniz?

İster sürekli seyahat edin ister etmeyin her araçta her zaman bulunması gereken bazı eşyalar vardır. Bu eşyalar nereye giderseniz gidin her türlü ihtimalde hayatınızı ve yolculuğunuzu kurtarmak için adeta sihirli bir anahtar gibi yanınızda olmalı.  Öyleyse şimdi bu ekipmanların neler olduğuna birlikte bir göz atmanın zamanı geldi.

Kış Aylarında Arabada Bulundurulması Gereken Şeyler

Kış aylarında yolculuk yapmak görece diğer mevsimlere göre daha zorlu olabilir. Olumsuz hava koşulları ve aniden bastırabilecek kar yağışları sizi araçta mahsur bırakabilir. Ancak doğru ekipman ile yola çıkarsanız tüm olumsuz durumlardan kurtulabilirsiniz. Bu ekipmanlar genellikle kış aylarında aracınızda durmalı. Yaz sıcağında kar küreği taşımanın da pek bir anlamı olmaz değil mi?

1) Silecek sıvısı – karlı havalarda ön camların buz tutmasından veya sıcak soğuk farkından dolayı oluşan buhardan yolu göremeyebilirsiniz. Ön camda bulunan silecek sıvınız biterse aracı kenara çekip beklemekten başka seçeneğiniz kalmaz. Ancak her türlü ihtimale karşın yedekte bir şişe bekletirseniz ön camı temizlemek ve görüş alanınızı aydınlatmak için beklemek zorunda kalmazsınız.

2) Antifriz – karlı havaların getirdiği bir ihtimalde motorun donması. Motorun donması halinde çalıştırmak için bir hayli sıkıntıya katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak soğuk ve karlı havalarda antifriz kullanarak motorun donmasını engelleyebilirsiniz.

3) Kar küreği – özellikle dağlık ve engebeli yerlerde yaşıyorsanız veya seyahat edecekseniz araçta kar küreği bulundurmalısınız. Bazen idari ekiplerin gelmesini bekleyene kadar kardan kapanmış yolları kendiniz küreyerek açmak zorunda kalabilirsiniz.

4) Buz kazıyıcı/fırçası – aralıksız yağan kar aracın ön ve arka dahil tüm camlarını kapatabilir. Bu halde bir fırça ile karları temizlemelisiniz. Veya karlı bir gecenin sabahında camlar buz tutmuş olabilir bu durumda da buz kazıyıcı ile buzları temizlemeden yola çıkamazsınız.

5) Yedek giysiler kış aylarında aracınızda daima fazladan kalın bir mont, yedek yün çorap ve birer takım yedek kış giysisi, kalın hırkalar bulundurmayı ihmal etmeyin. Ne zaman nerede olacağınız belli olmadığından bu ürünlere her zaman ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak çok da abartıp tüm dolabı yanınızda taşımayın!

6) Zincir ­– aracınızın karlı havalarda kaymasını önlemek için mutlaka zincir bulundurun. Kayan aracı durduramazsanız seyir veya park halinde duran diğer araçlara çarpabilirsiniz.

Güvenlik Önlemlerini Almayı Unutmayın

Aracınızla seyahat ederken bazen beklenmedik şeyler başınıza gelebilir. Bu hallerde hayatınızı kurtaracak birkaç küçük eşya ile durumu toparlayabilirsiniz.

1) İlk yardım çantası – uzun yollarda veya şehir içi gezilerde her zaman ufak tefek yaralanmalara karşı aracınızda ilk yardım çantası bulundurabilirsiniz. Bazen ciddi kazalar yaşandığında bile bu çantalar sayesinde sağlık ekipleri gelene kadar insanların hayatı kurtulabilir.

2) Üçgen reflektör – başınıza gelen bir aksilikte diğer sürücüleri uyarmak için veya kendinizi belli etmek için bir üçgen reflektör bulundurabilirsiniz. Bu fosforlu levha gece karanlığında sokak lambası olmayan yerlerde sizin varlığınızı belli edecek.

3) El feneri – yola çıkarken başınıza neler geleceğini önceden kestiremezsiniz. Özellikle gece yolculuklarında ışıksız kaldığınız yerlerde torpidodan çıkaracağınız bir el feneri belki de hayatınızı kurtaracak.

4) Yangın Söndürücü - Umarız asla ihtiyaç duymazsınız ama hem güvenliğiniz hem de ceza yememek için yangın söndürücünüzü yanınızdan ayırmayı unutmayın.

Arabanızda Bulundurmanız Gereken Temel İhtiyaçlar

Kış veya yaz fark etmez gece karanlığında, soğuğunda şehir merkezinden uzak bir yerde mahsur kaldığınızda sizi hayatta tutacak temel ihtiyaç malzemelerinizi her zaman yanınızda bulundurmalısınız. Bazen kan şekeri ansızın düşebilir veya korku panik gibi duygulardan sonra bir yudum su ihtiyacı duyabilirsiniz.

1) Battaniye – Soğuk ayaz gecelerinde sıcacık bir battaniyeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Belki bir havaalanı yakınında sevdiğinizi bekliyorsunuzdur belki deniz kenarında oturup biraz hava alıyorsunuz. Tüm bu ihtimallerde rüzgârı kesecek ve hem içinizi hem dışınızı ısıtacak bir battaniyeye ihtiyaç duyabilirsiniz!

2) Konserve ve acil gıdalar – kabul edelim ki normal hayatımızda devam ederken hiçbirimiz survivor adasına düşüp mahsur kalmayız. Ancak yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilecek şehir merkezine ulaşmaya çalışana kadar yiyecek ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Tarihi geçmemiş konserve yiyecekler, granola paketleri, kuru meyveden oluşan barlar kısa zamanlı olarak enerji ihtiyacını karşılamaya yeter.

3) Su – hayatta kalabilmemizin en temel şartlarından birisi vücudumuza ihtiyaç duyduğu su ihtiyacını karşılamak. Suları genellikle acil durumlarda içmek için tutarız ancak bazen de yara temizlemek için vs. kullanılabilir. Su olmadan hayat olmaz diyerek aracın içerisine birkaç küçük şişe atmayı ihmal etmeyin. 

4) Şarj aleti – karanlık ve ıssız bir bölgede mahsur kalınca yaban hayvanlarının saldırısına uğramadan oradan kurtulmalısınız. Bunun için de telefonlar en kolay ve hızlı iletişim araçları. İrtibat kurabilmeniz içinse her zaman biraz şarja ihtiyaç olabilir. Şarj kablosu veya powerbank gibi ürünleri aracınızın bir köşesine iliştirin.

Acil Durumlarda Arabada Bulundurulması Gerekenler

1) Yedek lastik ve değiştirme ekipmanları – ummadığınız yerlerde lastiğiniz patladığında ne yapacaksınız? Elbette kolları sıvayıp patlayan lastiği yenisiyle değiştireceksiniz. Bunun için öncelikle nasıl değiştirilir gibi temel bir eğitim almanız gerekebilir. Kendi başınıza internetten araştırıp videolar izleyerek de öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlemi gerçekleştirebilmek öncelikle yedek lastik, bijon anahtarı, kriko, lastik demirinden oluşan bir set bulundurmanız şart.

2) İş eldivenleri – tüm bu işleri yaparken bir iş eldivenine ihtiyacınız olacak. Araçla ilgili herhangi bir teknik işlem yerine getirirken ellerinizin temizliği için iş eldiveni koymayı unutmayın.

3) Atlama kablosu – yolda giderken akünüzün bittiğini düşünün. Eller yukarı diye teslim olmamak için her zaman bir atlama kablosu bulundurmalısınız. Bu sayede akünüzü şarj edip yola devam edebilme imkanına kavuşacaksanız.

4) Haritalar – hiç bilmediğiniz bir bölgeye gidecekseniz önceden bölgenin haritasını çıkartıp araca yerleştirmelisiniz. Telefonların çekmediği veya şarjının olmadığı zamanlarda yön tayinini mecburen eski usullere göre yapacaksınız. Bu tarz sıra dışı durumlarda haritalar hayatınızı kurtaracak ve sizi bilmediğiniz bölgelerde kaybolmaktan da kurtaracak.

5) Pusula – yolunuzu kaybettiğinizde harita kullanmanız gerekirse bu durumda pusulaya da ihtiyacınız olacak. Çünkü haritadan bölgenin şeklini belirleyebilirsiniz ancak hangi yönde olduğunuzu bilemezseniz ne tarafa yol almanız gerektiği konusunda düşünüp durursunuz. Her zaman kuzey yönünü gösteren insanlığın en büyük buluşlarından biri olan pusulaların önemi henüz dünya üzerinde bitmedi.

6) Nakit Para – modern dünyada ekonomi ihtiyaçlarımız için banka ve kredi kartlarını kullanıyoruz. Ancak bazı ıssız ve bakir bölgelerde kredi kartı kullanma olanağı bulamayabilirsiniz. Henüz bankacılık sistemine geçmemiş yalnızca nakit parayla ticaret yapan işletmeler de yok değil. Siz her türlü ihtiyacınız için aracınızda bir miktar nakit bulundurmayı unutmayın.

Temizlik Odaklı Ekipmanlar

Temizlik malzemeleri yaşam alanı olarak adlandırdığımız her yerde bulunması gereken olmazsa olmaz ürünlerin başında geliyor. Evinizin temizliği kadar aracınızın temizliğine de dikkat etmeniz gerekir. Çok geniş çaplı bir temizlik ekipmanı bulundurmasanız da birkaç küçük malzeme araç temizliği için yeter ve artar bile.

1) Islak mendil – araçla seyahat ederken bir şeyler yiyip içtiğinizde ıslak mendile ihtiyaç duyabilirsiniz. Ya da tozlanmış olan bölgeleri küçük bir iki hareketle ıslan mendil sayesinde pırıl pırıl hale getirebilirsiniz.

2) Kâğıt havlu/peçete – peçeteler ve kâğıt havlular en sık ihtiyaç duyduğumuz pratik temizlik ürünleri. Neden aracınızda da durmasın ki? Aklınıza gelen veya gelmeyen her türlü durumda ihtiyaç duyacağınız peçeteleri aracınızdan eksik etmemelisiniz.

Son olarak eklemek istediklerimiz

Herkesin kendi aracıyla seyahat etme kuralları birbirinden farklı olabilir. Ancak biz bu yazıda ana hatlarıyla ve temel olarak seyahat ederken ihtiyaç duyabileceğiniz birkaç malzemeyi belirleyip liste haline getirdik. Dilerseniz siz bu listedeki ürünleri fazla bulup eksiltebilirsiniz. Fazla titiz iseniz yetersiz bulup yenilerini ekleyebilirsiniz. Aracı hangi amaçla kullandığınıza göre de bu listede bulunan ekipmanlar değişiklik gösterebilir.

Biz detaylıca düşünüp ihtiyaç duyabileceğiniz ürünleri sizler için liste haline getirdik. Bundan sonrası sizin tercihlerinizde. Şimdilik hoşça kalın başka yazılarda görüşmek dileği ile… 

Ziyaretçilerimiz için özel olarak hazırladığımız dikkatinizi çekebilecek blog yazıları için aşağıdaki bağlantılara tıklayın.

İlgili İçerikler

Stanley Travel Mug serisinin en büyüğü ile tanışın
Stanley Travel Mug serisinin en büyüğü ile tanışın

Seyahat tutkunları, yoğun iş temposunda olanlar ve sıcak içeceklerini yanında taşımaya düşkün olanlar için yeni bir model var! Bugün Stanley Trigger...

Uykusuz Geceleri Geride Bırakın: Yetişkinlere Özel Hızlı Uyuma Sırları!
Uykusuz Geceleri Geride Bırakın: Yetişkinlere Özel Hızlı Uyuma Sırları!

Günün stresi ve yoğunluğu sıklıkla uykusuz gecelere sebep olabilir, ancak iyi bir uyku kaliteli bir yaşamın temelidir. Yetişkinlere özel hızlı...

Doğa sever arkadaşlarınıza mükemmel bir hediye: Stanley Termos
Doğa sever arkadaşlarınıza mükemmel bir hediye: Stanley Termos

Doğanın içinde kaybolmak, soğuk bir kış gününde sıcak bir içecekle kucaklaşmak kadar saf bir zevk sunar. Stanley termos bu anları daha...

Soğuk havaya meydan okumanızı sağlayacak enerji dolu kış içecekleri
Soğuk havaya meydan okumanızı sağlayacak enerji dolu kış içecekleri

Kış ayları geldiğinde, dışarıdaki soğuk sadece termometrelerde değil içimize de işleyen bir hale geliyor. Bu mevsimsel değişiklikle birlikte, içimizi ısıtmak ve...

Sepetim

Sepetinde ürün yok